JAK SI NAJÍT DESIGNÉRA

JAK SI NAJÍT DESIGNÉRA

JAK SI NAJÍT DESIGNÉRA 150 150 Kristýna Strnad Konečná

Jsou všude a je jich moc – designéři. Dobří, špičkoví, průměrní a mezi nimi také nespočet nadšených amatérů. Jak mezi nimi vybrat toho správného a svěřit mu do péče něco tak důležitého, jako je vizuální podoba vašeho projektu? Inspirujte se následujícími pěti kroky ve kterých vám poradím, jak postupovat, abyste vybrali toho nejlepšího. Váš projekt si to zaslouží.

Design vás může posunout o několik mílových kroků před konkurenci, nebo váš projekt pohřbít navždy. Aby se tak nestalo, musí být hlavně kvalitní.
Hledání vhodného designéra se však může zdát jako nadlidský úkol,
obzvláště ve chvílích, kdy na vás čeká ještě tolik úkolů k vyřízení a ještě déle čekající večeře s tchýní.
Vizuální, tedy obrazovou část projektu ale není radno zanedbat. Jak si tedy vybrat vhodného designéra pro váš projekt?

Reference nad zlato

V post-životopisové době, kdy nelze věřit ani referencím na Linked-inu, nemůžete udělat nic rozumnějšího, než jít po osobním doporučení. Začněte se ptát svých kolegů či klientů. Ptejte se, jaká byla s designérem domluva, celková spolupráce a zda by s ním šli do projektu znova.
Může se stát, že se nacházíte v období referenčního sucha. Neuchylujte se však k zoufalým činům. V
ždy je ještě dost času na oslovení syna bývalého kolegy z práce s pirátsky staženým softwarem.

Zkuste například tyto zdroje, kde můžete kvalitní designéry hledat:

Unie Grafického Designu

– sdružení českých grafických designérů, kde najdete mimojiné výpis přijatých členů s odkazem na jejich portfolia

Czech Design

– portál o designu se službou vyhledání designéra přímo na míru vašemu projektu

Na volné noze

– portál nezávislých profesionálů (s poměrně různou kvalitou práce registrovaných členů)

Víte koho hledáte?

Mám osobní doporučení, je to vše co potřebuji? Rozhodně ne.
Je skvělé, že si váš klient s grafickým designérem sedl, ale to ještě neznamená, že bude ten pravý i pro vás.

Spousta lidí má stále mylnou představu o jejich náplni práce. Je rozdíl mezi grafickým designérem a DTP operátorem. Pojďme se na to blíže podívat:

Grafický désigner

– vytváří celkový kreativní koncept a jednotný vizuální styl
– připravuje návrh od prvních skic po finální výstup
– pracuje s kompozicí, barevnou paletou, písmem, fotografií, jednotným vizuálním stylem atd.
– v případě značky k ní vytváří dokumentaci (tzv. logomanuál nebo manuál jednotného vizuálního stylu)

DTP operátor

– zpracovává v počítači návrh dle dodané výtvarné předlohy
– připravuje finální výstupy pro tisk (tzv. předtisková příprava)

Když už máte víc jasno v tom kdo co dělá, zvažte, koho pro svůj projekt hledáte a jaké odborné znalosti se chystáte využít. Málokterého designéra ve studiu nebo na volné noze naplňuje vykonávat pouze práci DTP operátora. Klienta s náčrtem v ruce a s neotřesitelnou vírou v jeho dokonalost pak raději nasměruje někam, kde mu bude vyhověno. V opačném případě designérovi hrozí přímá cesta do grafického pekla s hojným přísunem podobně vedených zakázek. Výsledek práce bez použití znalostí principů grafického designu má přímý vliv na úspěch či přesněji neúspěch projektu.

Pokud někdo nemusí nebo v některých případech prostě nechce nad zadáním, konceptem a návrhem samotným přemýšlet, klientovi věcně argumentovat a vysvětlovat jednotlivé kroky, tak na sebe zvládne dle instrukcí v počítači „naskládat obrázky“ i během několika málo hodin.
Naopak je to pracnější, náročnější, ale pro klienta a jeho projekt smysluplnější -> a to se odráží i v ceně.
Nejnižší cena by tedy pro vás neměla být rozhodujícím faktorem.


Je rozdíl mezi grafickým designérem a DTP operátorem. Zvažte, koho pro svůj projekt hledáte.


Hodíme se k sobě?

Zkuste vnímat, že většina designérů má svůj rozpoznatelný rukopis, který se bude více či méně propisovat do návrhu. Často se také specializují na určitou část grafického designu, jako mohou být například:

  • loga & firemní tiskoviny
  • webový design, e-shopy
  • obalový design
  • ilustrace
  • knižní design

Čím více prací určitého typu v portfoliu designéra převažuje, tím více s nimi má zkušeností a chce být na podobné projekty oslovován. Vyšetřete si proto chvilku a projděte si důkladně portfolio vašeho kandidáta. Zeptejte se sami sebe – líbí se mi jeho práce? Je mi blízký způsob, kterým se dotyčný prezentuje? Pokud je odpověď na obě otázky ANO, máte z půlky vyhráno.

Příprava je základ

Máte svého favorita. Skvěle! První kontakt proběhl a domluvili jste si osobní schůzku či Skype call. Pokud po vás protistrana nic podobného nevyžaduje, zbystřete.

Jedním z klíčových aspektů každé hladké spolupráce není nic jiného, než vzájemné poznání se. Máte před sebou kus práce a strávíte společně nějaký čas. Je proto důležité, abyste si jednoduše řečeno lidsky sedli.

Dobrý designér musí být z části i dobrý psycholog. Bude se vás ptát na nejrůznější otázky – a bude se ptát hodně. Musí poznat vás, vaše estetické preference, a především se seznámit detailně s vaším projektem. Na schůzce tedy bude získávat informace, které mu budou sloužit jako podklady pro tvorbu kreativního zadání. Není totiž pro obě strany nic úmornějšího, než nelítostná přestřelka emailů a návrhů, která by hravě obstála i ve spaghetti westernu.

Slova si do šanonu neschováš

Než se vrhnete do práce, měla by mezi vámi proběhnout komunikace o základních administrativních a právních náležitostech, které budou tvořit mantinely pro vás (zadavatele) i designéra (zhotovitele). Mezi nimi by rozhodně neměly chybět:

Cenová nabídka

Jasná definice předmětu objednávky, rozsahu prací a finanční odměny je klíčová pro dobré obchodní vztahy. Předejdete tak případným neshodám a vícepracem.

Smlouva o dílo a licence

Například logo je dle českého zákona autorské dílo a práva k němu jsou nepřevoditelná. Proto se vytváří tzv. licence k dílu, která může být výhradní, ale také mít různá územní, časová či množstevní omezení. Domluva o licenci a užití by měla vždy probíhat před započetím prací.

Odvíjí se váš postup dle stejné nebo podobné osnovy? Pokud ano, gratuluji. Narazili jste nejspíš na toho kvalitnějšího designéra a nemusíte se bát se mu svěřit do péče.

A co vy? Máte nějaké další tipy, které vedou k hladké spolupráci, spokojeným klientům i designérům? Napište mi komentář.

Kristýna Strnad Konečná

Shrnutí:


  1. Sbírejte reference
  2. Mějte jasno v tom, koho hledáte
  3. Projděte si důkladně portfolio
  4. Bez přípravy kvalitní design nevznikne
  5. Mějte vždy sepsané podmínky spolupráce

Avatar
O autorovi

Kristýna Strnad Konečná

Jsem grafický a interiérový designér. Moje krevní skupina jsou všichni akční podnikavci, kteří do „toho" prostě jdou. Navrhuji, píšu a starám se o projekty svých klientů. Moje práce mě jednoduše baví.

Nechte mi vzkaz